Vzdělání pro život + slušnost a respekt + zdravá škola
= náš společný cíl


Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Žlutá hvězda aneb skrytý příběh v Kolíně

  • Mgr. Dana Mrňáková

Vloženo: 22. října 2023 v 0:00

Platnost do: 31. října 2025 v 23:59

Několik dětí z 5.A se starší spolužačkou a kamarádkou se v sobotu odpoledne vydalo do Kolína za účelem poznávání historie. Díky aplikaci Skryté příběhy jsme se vrátili v čase do 2.světové války, konkrétně doby, kdy židovské děti nesměly chodit do školy. Dívka Hana Lustigová se doma nudila, přišla o všechny své kamarády, ostatní české děti se jí vyhýbaly, protože…. kamarádit s Židy v době okupace bylo nebezpečné, tudíž to děti od rodičů měly zakázané. Zjistili jsme, že s pomocí rabína si mohly děti z různých židovských komunit dopisovat a tím si krátit dlouhý čas. Naším posláním bylo na trase luštit šifry a tím Hance pomáhat řešit úkoly, aby lépe překonala těžkou dobu a hlavně snáze plnila požadavky doktora Frantla. Tomu Hanka pomáhala na přání otce na kolínském gestapu. Odsud vynášela vzkazy od zatčených lidí pro jejich rodiny, hledala a ničila lístky z kartotéky židovských obyvatel, nosila jídlo zadrženým, kteří byli dokola vyslýcháni. Tím zachránila hodně lidských životů!

Galerie

 Škola je zapojena od 1.7.2023 do projektu Společným učením se zlepšujeme, registrační číslo: CZ.02.02.XX/…111, který je financován z Operačního programu Jan Amos Komenský

logo7-2.jpg

douc23.jpg

 

Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Integrovaný regionální OP Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

logocof1.jpg