Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře


Připojení do internetu pro školu a její webové stránky sponzoruje:
06 Bře


Naše škola je zapojena do výzvy EU PENÍZE ŠKOLÁM. ICTšablony

23 Dub

Střípky velikonoční

V úterý 22.4.2014 navštívili žáci školní družiny velikonoční výstavu v kostele sv. Jana Nepomuckého.

- vychovatelka Marcela Havlíčková -

23 Dub

Škola v přírodě - 1.den

Třídy 1.B, 1.C a 5.B dnes zahájily pobyt ve škole v přírodě v Horním Bradle. Po vybalení a dobrém obědě jsme vyrazili na pochod lesem po turistické trase k přírodním zajímavostem. Ve chvilce před večeří děti otestovaly dětské hřiště s velkým výběrem sportovních aktivit a her. Teď jsme po večeři a pomalu se chystáme k první noci mimo domov. Posíláme pozdravy a těšíme se na další den!


větší snímky

- Mgr. L.Hanzlíková -

22 Dub

Jak druháci slavili DEN ZEMĚ

Druháci se letos rozhodli oslavit Den Země tím, že přispějí ke zlepšení životního prostředí ve svém blízkém okolí. Nejprve jsme si na úvod řekli, proč naši planetu, přírodu chránit, pečovat o ni, dbát na její čisté prostředí. Pomocí programu na interaktivní tabuli jsme si zopakovali, proč a jak třídíme odpad, z jakého důvodu chráníme rostliny a živočichy. Náš projektový den pokračoval tím, že jsme uklidili okolí školy, především školní dvůr a vysadili jsme několik stromků (ty nám věnoval pan Vondrys z Církvice). Na závěr dne si každé z dětí vybralo obrázek představující planetu Zemi. Obrázky děti vybarvily a nalepily do tvaru naší planety, tedy vytvořily jakousi koláž.
Kéž by si všichni a každý den uvědomovali význam a krásu naší planety Země!


další fotky svoboda.info

- Mgr. P. Formáčková, Mgr. P. Koudelková -

22 Dub

Jarní rostliny

Ve středu 16.4.2014 proběhla ve školní družině celodružinová soutěž v poznávání jarních rostlin, kterou jsme završili měsíc duben věnovaný rostlinám a bylinám. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Nejlepších výsledků (18 bodů ) dosáhli soutěžící v pořadí 1. místo: Viktorie Lupínková, Nikola Kouřilová, 2. místo: Katka Velcová, Sabina Klailová, 3. místo: Kateřina Kosťunová, Barbora Sigmundová. Všem výhercům blahopřejeme a těšíme se na další znalostní soutěžení.

- vychovatelky Marcela Havlíčková, Hana Vörösová -

22 Dub

Vzkaz ze školy v přírodě

9:45 - jsme na místě, dojeli jsme v pořádku. 1.B, 1.C, 5.B

22 Dub

VELIKONOČNÍ VÝLET DO PRAHY

Někteří žáci naší školy se rozhodli, že aktivně prožijí čtvrtek velikonočních prázdnin a že si rozšíří své obzory v oblasti filmu a letecké dopravy.
Naším cílem byly Ateliéry Barrandov a Letiště Václava Havla. Na Barrandově jsme zamířili do sekce pohádkových a filmových kostýmů. Zde jsou k dispozici filmařům převleky a kostýmy pohádkové, historické (např. gotika), vojenské, ale i z doby nedávno minulé ( před 20-30 lety). Nejmodernější oblečení se vyplatí koupit, protože náklady na ušití jsou poměrně vysoké.
Některé kostýmy jsou unikáty – originály z dílny kostýmního návrháře Theodora Pištěka - sloužily hercům při natáčení filmu Amadeus. Dalšími filmy, které u nás natáčely zahraniční produkce byly např.: Mlhy Avalonu, Letopisy Narnie, Oliver Twist, Hartova válka, Casino Royale – díl Jamese Bonda, Hrabě Monte Cristo s Gérardem Depardieu, seriál Borgia – evropská verze.
Z domácí tvorby alespoň několik titulů za všechny: seriály Arabela a Vyprávěj, pohádky a filmy: Tři oříšky pro Popelku, Ať žijí duchové, Rebelové, Starci na chmelu, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Šíleně smutná princezna, Panna a netvor, Pan Tau, Anděl s ďáblem v těle, atd.
Některé kostýmy, především pánské vojenské kabáty a historické (rytířské) jsou velmi těžké a materiál je nepříjemný (kousavý). Pro ženy je zase náročné chodit celý den v prostorných spodničkách, obručích, které tvarují šaty královen, princezen, kněžen nebo ve stahujících korzetech.
Na závěr si účastníci zájezdu mohli vyzkoušet některé klobouky a tím se na chvilku přenést do atmosféry filmového konkurzu….
Poznáte z fotografií, z kterých pohádek a filmů jsou kostýmy?

Naší druhou zastávkou bylo Letiště Václava Havla. Na Terminálu 3, který v dnešní době slouží především pro starty a odlety sportovních reprezentantů (právě v době naší návštěvy odtud odlétali hokejisti týmu Lev Praha) nebo např. filmových štábů.
Zde jsme prošli osobní prohlídkou a na letové ploše na nás čekal autobus, který nás povozil po téměř celém areálu letiště. Přemístili jsme se k Terminálům 1 a 2, odkud startovala a kam přistávala letadla různých leteckých společností. Asi největším zážitkem pro všechny bylo, když jsme mohli ze vzdálenosti cca 50 m pozorovat letadla, která se právě rozjížděla a „odlepila“ od země, když letadlo tzv.rolovalo a kabinu pilotů jsme měli téměř na dosah…
Jako na každém letišti, i zde mají stanici dravců, kteří zahání zajíce a jiné menší ptáky z letištní plochy a letového prostoru kolem letiště. Je to z důvodu bezpečnosti. Dále jsme si mohli prohlédnout stanici hasičů s nejmodernější technikou. Např. vůz na fotografii je zahraniční výroby a stál 37 miliónů korun.
Na tvářích účastníků byla čitelná spokojenost, dozvěděli se nové, zajímavé informace, a to bylo záměrem tohoto výletu.


další fotky

- Mgr. P.Formáčková -

22 Dub

Do knihovny za Karlem Havlíčkem

Žáci osmé třídy se ve středu 16. dubna vypravili do městské knihovny, aby si doplnili znalosti o významné kutnohorské osobnosti. Tou je český spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský, který v našem městě několik let pobýval, vydával časopis a soudil se zde s rakouskou vládou. Zajímavý pořad doplnil znalosti, které děti získaly v hodinách literární výchovy. Nejvíce upoutaly úryvky z Tyrolských elegií i z Krále Lávry. V závěru návštěvy knihovny si žáci prohlédli i další nabízené knihy i časopisy.

- Mgr.B.Králíková -

16 Dub

Druháci v pražském planetáriu

Žáci 2.A a 2.B se v úterý 15.4.2014 vypravili do planetária v Praze. Zúčastnili se živého pořadu “O Sluníčku, Měsíčku a hvězdičkách” a zopakovali tak učivo prvouky. Dověděli se zajímavosti o Zemi, Měsíci, Slunci, o střídání dne a noci, sluneční soustavě, jejích planetách a hvězdách i o objektech na noční obloze. Děti velmi zaujala stálá astronomická výstava v hale planetária, kde si interaktivní exponáty a modely mohly osahat i vyzkoušet.


další snímky

- Mgr. P.Koudelková, Mgr. P.Formáčková -

16 Dub

Velikonoce v 5.A

Žáci 5.A se stejně jako všechny děti už teší na Velikonoce. Škaredou středu si zpestřili ve všech hodinách tematickými úkoly. O čtení si připomněli všechny tradice a zvyky. V hodině mluvnice oprášili znalosti o původu Velikonoc, o vlastivědě se dozvěděli jak se slaví tyto svátky v jiných zemích Evropy. O hudební výchově měli uspořádanou soutěž a v hodině informatiky ? Tam zasílali elektronická přání. V závěru samotného dne si společně pochutnali na čerstvě upečeném beránkovi, který každoročně pro třídu peče žačka Klárka Provazníková s maminkou. Domů si pak odnesli výrobky, kterými ozdobí pokoje svého domova.


další snímky

- J.Radovnická -

© 2014 Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře | RSS

Jakub Bílý & Kamil Brabec. Pohání Wordpress